You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Sibo Nedir?

SIBO (small intestinal bacterial overgrowth) nedir?

SIBO, "ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi" anlamına gelir. Bu, ince bağırsağınızda yaşayan bakterilerin fazla büyüdüğü ve normalde bağırsak floranız arasındaki dengeyi sağlayan şeylerin çalışmadığı anlamına gelir. İnce bağırsağınızda yaşayan bakterilerin olması normal ve sağlıklıdır, ancak çok fazla bakteri, özellikle yanlış türdeyse, sindiriminizde sorunlara neden olabilir. Yanlış bakteriler, orada bulunmanız gereken faydalı bakterileri alt edebilir ve onlar için uygun olmayan ürünlerle beslenerek sindirim sisteminizi bozabilir.

SIBO nasıl oluşur?

Vücudunuz, karmaşık bir kimyasal ve mekanik işlevler ağı aracılığıyla bağırsaklarınızdaki flora dengesini korur. SIBO'nun gerçekleşmesi için bu işlevlerden bir veya daha fazlasının başarısız olması gerekir. Mide asidi, safra, enzimler ve immünoglobulinler, ince bağırsaktaki bakterileri kontrol eden kimyasallardan bazılarıdır. Farklı koşullar bu kimyasal işlevleri engelleyebilir. Besin içeriğinin ince bağırsaktan kalın bağırsağa boşaltılması da bir diğer önemli temizleme mekanizmasıdır. Bu mekanizma yavaşlar veya bozulursa, ince bağırsaktaki bakterilerin üremek için daha fazla zamanı olur ve kalın bağırsaktaki bakteriler yukarı doğru ilerlemeye başlayabilir.

 

SİBO TESTİ
HASTANEMİZDE YAPILMAKTADIR.

0 212 440 32 32

 

SIBO vücudumu nasıl etkiler?

İnce bağırsaktaki bakteriler karbonhidratları sindirir ve onları gaza ve kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür. Daha fazla bakteri, genellikle ishali tetikleyen daha fazla gaz ve diğer yan ürünler anlamına gelebilir. Bakteriler ayrıca bizim için tasarlanmış proteinleri ve B12 vitaminini ve yağları sindirmenize yardımcı olması gereken safra tuzlarını da tüketirler. Bütün bunlar, yağların zayıf sindirimine ve besinlerin, özellikle kalsiyum ve yağda çözünen vitaminlerin zayıf emilmesine yol açar. Sonuç, kısa vadede çeşitli gastrointestinal semptomlar ve uzun vadede yetersiz beslenmedir. Zamanla, vitamin ve mineral eksiklikleri kemiklerinize ve sinir sisteminize kalıcı hasar verebilir.

SIBO ne kadar yaygındır?

Bazı araştırmalar, irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerin %80'inin SIBO'ya sahip olduğunu göstermektedir. Sağlıklı insanlar arasındaki prevalansı bilinmemektedir. Doktorlar, SIBO'nun genellikle yetersiz teşhis edildiğini varsaymaktadır. Hafif vakalar asemptomatik olabilirken, orta dereceli vakalar, IBS gibi diğer durumlarla örtüşen birçok spesifik olmayan semptom içerir.

 

SIBO'nun belirtileri nelerdir?

SIBO semptomları, çeşitli diğer gastrointestinal koşullara benzeyebilir ve genellikle başka bir durum SIBO'ya katkıda bulunmuştur. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak aşağıdakilerden bazılarını veya birçoğunu yaşayabilirsiniz:

*  Karın ağrısı

*  Karın şişkinliği

*  Mide bulantısı

*  Şişkinlik

*  Hazımsızlık

*  Gaz

*  İshal

*  Kabızlık

*  İstenmeyen kilo kaybı

*  Tükenmişlik

 

 

SIBO'ya ne sebep olur?

Düşük mide asidi (hipoklorhidri), vücudun bakteri üremesini hafifletme yeteneğini azaltır. Mide asitini azaltabilecek faktörler şunlardır:

*  H. Pylori enfeksiyonu.

*  Antasitler ve proton pompa inhibitörleri gibi ilaçların uzun süreli kullanımı.

*  Gastrik bypass ameliyatı.

 

İnce bağırsak dismotilitesi, atığın kalın bağırsağa boşalmadan önce ince bağırsakta çok uzun süre kalması anlamına gelir. Bu, ince bağırsak bakterilerinin çoğalmaya devam etmesine izin verirken, kalın bağırsak bakterileri ince bağırsağa girebilir. Bazı dismotilite bozuklukları şunları içerir:

*  Gastroparezi..

*  Hipotiroidizm.

 

İnce bağırsaktaki yapısal problemler, motiliteyi ve artık bakterilerin düzenli olarak temizlenmesini engelleyebilir ve bakterilerin birikmesi için fazladan kuytu ve çatlaklar oluşturabilir. Bunlara gastrointestinal hastalıklar veya cerrahi komplikasyonları neden olabilir. Yapısal sorunlar şunları içerir:

*  İnce bağırsak divertikülozu.

*  İnce bağırsak tıkanıklıkları.

*  Karın yapışıklıkları.

 

Bazı ilaçların aşırı kullanımı floranın normal dengesini bozabilir. Bunlar şunları içerir:

*  Antibiyotikler.

*  Narkotik.

*  Gastrik asit baskılayıcılar.

 

SIBO'ya hangi risk faktörleri katkıda bulunur?

İleri yaş, daha düşük mide asidi ve motilite seviyelerinin yanı sıra SIBO'yu teşvik edebilecek daha yüksek ilaç seviyeleri ile ilişkilidir.

Karın ameliyatı ve radyasyona maruz kalma gibi tıbbi müdahaleler, ince bağırsakta yapısal sorunlara neden olabileceği gibi, bağışıklığınızı etkileyen mukoza zarına da zarar verebilir.

İmmün yetmezlik bozuklukları, belirli bakterilere karşı bağırsak bağışıklığınızı etkileyebilir.

 

Bazı gastrointestinal rahatsızlıklar, bağırsak hareketliliğini etkileyebilir veya aşağıdakiler dahil olmak üzere bağırsak yapısal sorunlarına neden olabilir:

*  Diyabet.

*  Lupus.

*  Çölyak hastalığı.

*  İltihaplı bağırsak hastalıkları.

*  Huzursuz bağırsak sendromu.

*  Pankreatit.

*  Kolon kanseri.

*  Skleroderma.

*  Kronik böbrek yetmezliği.

*  Karaciğer sirozu.

 

Hangi gıdalar SIBO'yu tetikler?

SIBO'nun asıl nedeni gıdalar olmasa da, bazı gıdalar ince bağırsakta yanlış bakterilerin aşırı büyümesini teşvik eder. Onları en sevdikleri yiyeceklerle beslerseniz, daha fazla büyüyecekler ve bu, SIBO semptomlarınızın çoğunu tetikleyecektir. sorunlu bakterilerini aç bırakarak aşırı büyümeyi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu strateji, bir dizi önerilen SIBO diyet planına yol açmıştır. Diyetler değişir ve bireysel sonuçlar da değişir. Ancak genel olarak, karbonhidratları sınırlamayı önerme eğilimindedirler. Bunlar şunları içerir:

*  Şekerler ve tatlandırıcılar.

*  Meyveler ve nişastalı sebzeler.

*  Süt Ürünleri.

*  Taneler.

 

SIBO veya IBS'm olup olmadığını nasıl anlarım?

SIBO ve IBS birçok semptomu paylaşır ve her ikisine de sahip olabilirsiniz. Temel fark, aşırı bakteri üremesinin klinik olarak doğrulanıp tedavi edilebilmesidir. IBS ise semptomlarınız klinik olarak açıklanamadığında teşhis edilen fonksiyonel bir bozukluktur.

Belirtileriniz için tıbbi bir teşhis aradığınızda, muhtemelen SIBO ve laktoz intoleransı gibi diğer karşılaştırılabilir durumlar için test edileceksiniz. Pozitif test ederseniz, bu koşullar için tedavi edilebilirsiniz ve umarım semptomlarınız ortadan kalkar.

Hepsi geçmezse, başka bir durumunuz olabilir. Fark edilebilir bir neden bulunamazsa, o zaman size IBS teşhisi konulacak. Bazen, IBS'nin SIBO'nun katkıda bulunan bir nedeni olduğu bulunur.

 

SIBO nasıl teşhis edilir?

SIBO'nun semptomları, bazılarına zaten sahip olabileceğiniz diğer birçok gastrointestinal durumla örtüşmektedir. Bu nedenle, tıbbi bir teşhis aradığınızda, sağlık uzmanınızın şüphelendiği ilk şey SIBO olmayabilir. Bununla birlikte, semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz SIBO'yu öneriyorsa, sağlık uzmanınız bunu doğrulamak için bir nefes testi önerebilir. Bu basit, non-invaziv test, bağırsağınızda gaz üreten bakterilerin varlığını belirlemek için nefesinizdeki hidrojen ve/veya metan seviyelerini ölçer. Seviyeleriniz belirli bir sayının üzerindeyse, bol miktarda bakteri olduğunu gösterir.

 

SIBO tedavi edilmezse ne olur?

Gaz ve şişkinlik, karın ağrısı ve şişkinlik gibi yaygın SIBO semptomları yeterince rahatsız edicidir. Ancak yönetilmeyen SIBO, uzun vadeli sonuçları olan daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Yağların, proteinlerin ve karbonhidratların malabsorpsiyonu yetersiz beslenmeye ve vitamin eksikliklerine yol açabilir. Özellikle B12 vitamini eksikliği sinir sistemi sorunlarına ve kansızlığa neden olabilir. Zayıf kalsiyum emilimi, uzun süreli osteoporoz veya böbrek taşlarına yol açabilir.

 

Sibonun kesin  teşhisi esenler avicenna hastanesi laboratuvarlarında yapılmaktadır,eğer şüphe duyuyorsanız,direk olarak laboratuvar sorumlumuz Mustafa Yen ile görüşüp randevu düzenleyebilirsiniz,yada Dahiliye uzmanlarımıza başvurup önce muayene olup sonra test aşamasına geçebilirsiniz,şimdiden geçmiş olsun.

 

 

Avicenna Esenler Hastanesi Yayın Kurulu

DİĞER YAZILAR