You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Meme de Sık Görülen Şikayetler

Mastodini-Mastalji(Memede ağrı):En sık görülen meme şikayetidir. Beraberin de şişkinlik ve dolgunlukta olabilir. Adet olmaya bir hafta  kala başlar, adet ile beraber  ağrı da azalır. Bazen boyun kasları, göğüs duvarının ağrıları memeye yansıyabilir, yanıltır. Ayrıca aşırı kafein içeren kahve-çikolata, sigara, psikolojik nedenler de ağrıyı artırır. Özellikle de sitres ağrıyı çok artırır.

 

Meme başı  akıntı: Öncelikle mutlaka bu şikayeti olan hastayı genel cerrahi uzmanının  görmesi lazım. Kanlı mı? tek veya çift memeden mi? Kendiliğinden veya sıkmakla mı? oluyor bilinmesi gerekir. Memeyi sıkmakla veya masaj sonrası olan berrak akıntılar; kistik meme de yeşil  renkli akıntılar normaldir. Doktor muayenesinden sonra gerekli radyolojik testler yapılır.

 

Meme de ele gelen kitle:Meme de yada koltuk altında şişlikler önemlidir. Ele gelen kitle sert, düzensiz konturlu ise daha da önemlidir. Mutlaka genel cerrahi muayenesi gerekir. Daha çok genç yaşlar da fibroadenom-kist  gibi iyi huylu lezyonlar da ele gelebilir, takibi gerekir.

 

Meme de görüntü bozukluğu:Meme başında çökme, deri de renk değişikliği ve ödem oldukça önemlidir. Bir memenin diğer memeye göre asimetrik oluşu da ileri tetkik gerektirir.

 

Op.Dr.Coşkun AVCI

Genel Cerrahi Uzmanı