You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kemik Erimesi (osteoporoz) ve Erken Tanı

Osteoporoz (kemik erimesi) ve erken tanı

 

Bağımsızlığınızı korumanın ilk adımı

Osteoporoz sizden özgürlüğünüzü çalabilir

Osteoporoz ve osteoporoza bağlı gelişen kırıklar, sizin hareket yeteneğinizi ve özgürlüğünüzü elinizden alabilir. Osteoporoz, kemiklerinizin gücünü azaltan ve onların kolayca kırılmasına yol açan bir hastalıktır. 50 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık % 54’ünde osteoporoz veya osteoporoza bağlı kırık gelişme riski vardır. Bir kadında tek başına kalça kırığı görülme riski, meme, rahim ve yumurtalık kanseri gelişme riskinin toplamına eşittir. Kalça kırığı gelişen kadınların %24’ü bir yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir. 

Bir kemik mineral yoğunluğu (KMY) testi doktorunuzun ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlayabilir 

Kemik mineral yoğunluğu (KMY) testleri; omurga, kalça, bilek ve diğer iskelet bölgelerinin kemik yoğunluğunu belirlemek için az miktarda radyasyon kullanılarak yapılan testlerdir. Sonuçlarınız sizinle aynı cinsiyette olan sağlıklı genç yetişkinlerin ortalama kemik yoğunluğu ile karşılaştırılır. Bu bilgi doktorunuzun osteoporoz tanısı koymasına veya gelecekte osteoporoz gelişme riskinizi değerlendirmesine yardımcı olur. 

 

 

Osteoporozda kemik mineral yoğunluğu (KMY) testleri

 

KMY testi niçin önerilir?

Doktorunuz KMY testini şu sebeplerle isteyebilir:

 • Bir kırık oluşmadan önce osteoporoz tanısını doğrulamaya yardımcı olur.
 • Osteoporoz gelişmeden önce düşük kemik yoğunluğunu tespit eder.
 • Tedavinin zaman içindeki kemik yoğunluğu üzerindeki etkilerini izler (en az 12 ila 24 aylık aralıklarla).

Doktorlar birçok farklı tip hastaya bu testi önerilirler. Bu hastalar; osteoporoz için hiç tedavi görmemiş ama osteoporoz risk faktörlerini taşıyan hastalar, steroid tedavisi alan veya daha önce almış olan hastalar, hipertiroidisi olan hastalar ve osteoporoza bağlı kırığı olduğu düşünülen hastalardır. Daha başka birçok hastalık veya hastaya da KMY testi önerilmektedir. 

Erken teşhis yaşamınızda bir fark yaratabilir 

KMY testinizin sonucuna göre, siz ve doktorunuz hangi yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması gerektiğini, hangi tedavi önlemlerinin alınması gerektiğini ve ek testlere ihtiyaç duyulup duyulmayacağını belirleyebilirsiniz. Osteoporoz tanısı konulursa, kemik yoğunluğunu artırabilecek ve kırık riskini azaltabilecek tedaviler mevcuttur.

Kemik mineral yoğunluğu testi kemik taraması ile aynı mıdır? 

Hayır. “Kemik taraması”, bir radyoaktif madde enjeksiyonu gerektiren bir işlemdir. Kemik mineral yoğunluğu testi ise daha hızlı bir testtir. İşlem öncesinde özel hazırlayıcı içecekler, ilaçlar veya enjeksiyonlar gerektirmez.

Ne kadar radyasyona maruz kalacağım?

Çoğu durumda, maruz kalacağınız radyasyon miktarı standart bir akciğer filminden alacağınız radyasyondan daha az olacaktır. Birçok medikal işlemde olduğu gibi, hamileyseniz doktorunuza bilgi verdiğinizden emin olun.

 

 

Osteoporozda Risk Faktörleri

 

Eğer menopoza girmişseniz, bir kemik yoğunluğu testinin sizin için gerekli olup olmadığını doktorunuza danışın. Menopoz sonrası kadınlar osteoporoz riski altındadır. Aşağıdaki faktörlerden herhangi birinin varlığı sizin bu riskinizi artırabilir. 

 • Yaş (ilerleyen yaşla birlikte kemik kaybı artar)
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Zayıf ve minyon yapı 
 • Daha önce gelişen kırıklar
 • Ailede osteoporoz öyküsü 
 • Erken menopoz (45 yaşından önce)
 • Sigara içmek
 • Bazı ilaçlar (steroid ve tiroit ilaçları dâhil)
 • Alkol kullanımı
 • Yetersiz kalsiyum alımı

 

NOT: Bu faktörlerin herhangi birinin varlığının osteoporoz riskini artırdığı kabul edilmektedir. Bu faktörlerden hiçbirine sahip olmasanız bile hala osteoporozunuz olabilir – sadece bir kemik mineral yoğunluğu testi, doktorunuzun tanı koymasına yardımcı olabilir.

Osteoporoz açısından değerlendirilmek için lütfen 0212 440 32 32 numaralı telefonu arayın ve fizik tedavi bölümünden bir randevu alın.