You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

İyi Huylu Meme Hastalıkları

İyi Huylu Meme Hastalıkları:

Fibroadenom:

 

En sık görülen memenin iyi huylu tümörüdür. Toplumda %10 gibi bir görülme insidansı vardır. Doğurgan yaşta  yani  20-40  arası kadınlar da sık görülür.

Bazen tanı ve takip aşamasında meme kanseri ile karıştırılabilir. O nedenle fibroadenomlar belirli aralıklarla takip edilir.

 

Fibrokistik Hastalık:

 

Kadınların % 50-60 ında görülen, süt kanallarından kaynaklanan sıvı dolu baloncuklardır. Nedeni hormonal etkiye bağlanır ancak kesin bilinmemektedir. Meme de adet öncesi şişkinlik ve ağrının sık sebebidir. Bazen kahverengi akıntı yapabilir. Bu basit kistler kansere dönüşmezler. Ancak kalın duvarlı komplike kistler takip edilmeli, biyopsi yapılmalıdır.

 

Yağ Nekrozu:

Geçirilmiş travmaya veya ameliyata bağlı gelişirler. Kitle görünümündedir. Bazen deride çekilme yapabilir. Çoğu zaman tümörle karışabileceği için, biyopsi yapılır.

 

Filloides Tümör:

 

Meme de nadir görülür(%1 civarı). Sert ve hareketli kitlelerdir. 35-55 yaş arasında görülür. Fibroadenomlara benzer ancak %25 oranında kötü huylu tipleri vardır. Bunlar tetkik edildikten sonra exizyonel biyopsi gerekir.

 

                                                                           Op.Dr.Coşkun AVCI

                                                                          Genel Cerrahi Uzmanı