You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Fibromiyalji Nedir? (FMS)

Fibromiyalji nedir? 

 

Fibromiyalji, tüm vücuttaki kas ve yumuşak dokularda ağrıya sebep olan bir hastalıktır. Ağrılar devamlıdır, yani kronik bir süreçtir. Bu hastalık boyun, omuz, sırt, göğüs, kalça, kol ve bacaklarınızı etkileyebilir. Ağrı sabahları ve akşamları şiddetlenebilir. Ağrılar gün boyu sürebilir ve aktivite ile artabilir. Soğuk veya nemli havalarda, anksiyete (kaygı) ve stres hallerinde ağrılar daha da kötüleşebilir. Fibromiyalji, toplumun yaklaşık % 2 ila % 4’ünü etkiler, özellikle de orta yaşlı kadınları etkilemektedir. 

 

Neler fibromiyaljiye sebep olur?  

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre, uyku problemleri ve stres ile yakından ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca immün sistem bozuklukları, endokrin ve biyokimyasal problemler de fibromiyaljiye yol açabilir. 

 

Fibromiyaljinin belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri kişiden kişiye değişir. Ancak kronik ağrı en sık görülen belirtidir. Ağrı en sık kasları ve kasların kemiklere yapıştığı noktaları etkiler. Bu bölgeler bağlar ve tendonlardır. Ağrı, omuzlar ve boyun gibi vücudunuzun herhangi bir yerinden başlayabilir. Zaman geçtikçe bu ağrılar tüm vücuda yayılabilir. Ağrılar hafif şiddette olabileceği gibi dayanılmaz şiddette de olabilir.  Ağrıya yanma, batma, uyuşma, karıncalanma ve tutukluk eşlik edebilir. Kasların belirli kısımlarında ağrılı hassas noktalar bulunabilir. Eklem hastalığınız varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak kötüye giden bir durum değildir. Kaslara ve kemiklere zarar vermeyen bir hastalıktır. Fibromiyaljinin diğer yaygın belirtileri şunlardır:

Orta veya şiddetli yorgunluk hissi

Egzersiz dayanıklılığında azalma 

Uyku problemleri

Depresyon hali

Anksiyete (kaygı)

Baş ağrısı

Karında ağrı ve şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi bağırsak belirtileri

Huzursuz bacak sendromu

Ağrılı adet dönemleri

 

Bu belirtiler diğer hastalıklarda da görülebilir. Ayrıntılı bilgi almak için 0212 440 32 32 numaralı telefonu arayın ve fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden bir randevu alın.

 

Fibromiyalji tanısı nasıl konulur?

 

Fibromiyalji tanısı koyduracak bir test bulunmamaktadır. Fibromiyalji tanısı belirti ve bulgularınıza göre doktorunuzun koymuş olduğu bir tanıdır. 

 

Fibromiyalji nasıl tedavi edilir?

 

Doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi belirler. Tedaviyi belirlerken aşağıdaki durumları göz önünde bulundurur:

Yaşınız, genel sağlık durumunuz ve hastalık geçmişiniz

Ne kadar hasta olduğunuz

Bazı ilaçlara ve tedavi seçeneklerine uyumunuz 

Sizin düşünce ve tercihiniz 

 Fibromiyalji hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak şikâyetleriniz hafifletilebilir ve yönetilebilir. Hastalığı erken ve hafif olanlarda stresi azaltma ve yaşam tarzı değişiklikleri tedavi seçeneği olabilir. Daha ciddi vakaların tedavisi için fizik tedavi görmeniz gerekebilir. Tedavi seçenekleri şunlardır: 

Ağrıyı hafifletmek ve uyku problemlerini kontrol altına alacak anti-inflamatuar ilaçlar

Ağrı için kullanılan diğer ilaçlar

Fibromiyaljiyi tedavi etmek için onaylanmış ilaçlar (duloksetin, pregabalin ve gabapentin)

Depresyonu rahatlatmak için kullanılan ilaçlar (antidepresanlar)

Kasları germek ve kardiyovasküler dayanıklılığı geliştirmek için egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri

Gevşeme yöntemleri

Isıtma tedavileri 

Soğutucu tedaviler

Masaj

Tüm ilaçların riskleri, yararları ve olası yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, sizin için en iyi tedaviyi belirler:

 

Fibromiyalji ile yaşam

Fibromiyalji uzun süreli kronik bir durumdur. Ancak doktorunuzla işbirliği içinde bu hastalıkla baş edebilirsiniz. İlaçlara ek olarak, yaşam tarzı değişiklikleri şikâyetlerinizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu yaşam tarzı değişikliklerinden en önemlileri yeterli uyku ve düzenli egzersizlerdir.

 

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Şikâyetleriniz kötüleşirse veya yeni bir şikâyet ortaya çıkarsa doktorunuza danışın.  

 

Fibromiyalji açısından değerlendirilmek için lütfen 0212 440 32 32 numaralı telefonu arayın ve fizik tedavi ve iyileştirme bölümünden bir randevu alın.

DİĞER YAZILAR