You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

EMG ELEKTROMİYOGRAFİ(EMG) VE SİNİR İLETİ ÇALIŞMALARI

Kasın elektriksel aktivitesini ölçümünde EMG kullanılır. Sinir ileti çalışmalarında elektrik sinyalini ne kadar hızda ilettiği hakkında bilgi verir. Sinirler vücut kaslarının kasılmasını elektrik sinyaller ileterek kontrol eder. Sinir ve kalarda problem olduğunda EMG ile araştırılır. Örneğin bacağınızda ağrı ve güçsüzlük olduğunda EMG incelemsi ile hangi sebeple ve hangi kasda problem olduğu ortaya konulabilir. Aynı şekilde tüm vücut kaslarımız ve sinirlerimiz bu inceleme ile fonksiyonlar hakkında bilgi alınır. 

 

HANGİ DURUMLARDA EMG YAPILIR?

 

EMG: 

Kas hasarlarında, sinir hasarlarında, kas sinir bileşke fonksiyon bozukluklarında kullanılır.

Lomber veya sevikal disk bozukluklarında amiyotrofik lateral skleroz(als) miyastenia gravis gibi hastalıklarda yol gösterir.

Söz konusu problemin kasda veya sinirde olduğunu ortaya koyar.

 

SİNİR İLETİ ÇALIŞMALARI:

Çevresel sinirlerin hasarı hakkında bilgi verir.

Sinirin omurilikten çıkıp kasa kadar olan yol boyunca oluşan hasarları gösterir.

Karpal tünel, polinöropati, tuzak nöropati gibi hastalıklarda yol gösterir.

 

EMG NASIL YAPILIR?

 

İnceleme yapılmadan önce doktorunuza ilaçlar hakkında bilgi veriniz.warfarin,klopidogrel ve aspirin gibi ilaçlar işlem öncesi kesilebilir. 

Hastane şartlarında yapılır. Cildiniz işlem öncesi temiz olmalıdır. Cilt üzerinde herhangi yağ, krem, sprey, losyon kullanılmamamlıdır. 

EMG tekniker ve nöroloji doktoru tarafından yapılır.

Oturarak ve yatarak yapılabilir. İşlem sırasında hasta rahat ve sakin olmalıdır.

Kas ve sinirler üzerine bir takım elektrotlar bağlanılarak hastaya zarar vermeyecek şekilde elektrik uyarası verilir. Elektrotlar pasta kullanılarak cilde yapıştırılır. Çıkan sonuçlar bilgisayara aktarılır.

İncelenicek olan kaslara iğne yardımıyla girilerek elektriksel aktivitesi incelenir. Kasın istirahat ve kasılması sırasında ki elektriksel aktiviteye bakılır. O sırada hasta tarafından bir takım hareketler yapılması istenebilir.

Yaklaşık olarak 30-60 dk inceleme sürebilir.

 

EMG SIRASINDA NELER HİSSEDERSİNİZ?

 

İğne EMG sırasında, kasa batırıldığı zaman ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı işlem sonrasında 2 güne kadar devam edebilir. Şiddetli ağrı olursa doktorunuza danışmalısınız. Ağrıyan bölgeye 10-20 dk aralıklarla soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz. Şiddetli ağrılarda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Sinir ileti çalışmalarında elektrik uyarısı verilir. Bu uyarı bir çok kişide sıkıntı yaratır. Bunlar düşük voltajlı elektrik olup size zarar vermez. Çok kısa sürelerle verilir.

 

EMG RİSKLİ MİDİR?

 

Son derece güvenlidir. Ancak çok nadiren iğne EMG sonrası enfeksiyon olasılığı olabilir. Sinir ileti çalışmalarının herhangi bir riski yoktur. Cildinizde veya herhangi bölgenizde değişikliğe sebep olmaz. 

 

EMG SONUÇLARI NE ZAMAN VERİLİR?

 

Aynı gün içinde ya da bir sonraki günde verilir.

Normal EMG sonuçları kasların normal elektrik aktivitesi ve kasın kasılması hakkında bilgi verir. Normal sinir ileti çalışmaları sinirlerin ileti hızları hakkında bilgi verir. 

 

ANORMAL EMG SONUÇLARI

 

Kası uyaran sinir hasarı hakkında bilgi verir. Problemli kas hakkında bilgi verir. Örneğin disk hernisi, ALS, polinöropati, karpal tünel sendromu gibi bir çok kas ve sinir hastalıkları hakkında bilgi verir.

 

EMG’Yİ NELER OLUMSUZ ETKİLER?

 

Cilt temizliği,

Kullanmakta olduğunuz ilaçlar,

İşlem sırasında EMG teknikeri ve doktorunuzun size yapmasını istediği harekleri yapamamanız durumunda inceleme yetersiz kalır.

 

EMG ÇEŞİTLERİ?

 

Single-fiber EMG

Repetetif sinir ileti çalışmaları

External sfinter EMG incelemsi

DİĞER YAZILAR