You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Elektronik Sigara ve Zararları

Elektronik Sigara

Sigara içimi Amerika’da kalp ve damara bağlı ölümlerin nedeni olarak birinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle halk sağlığı problemi olarak sigara içimin bırakılmasına yönelik önlemler artmaktadır. Sigara içiminde azalma olmakla birlikte özellikle genç bireylerde elektronik sigara (e-sigara) içiminde belirgin artış olmaktadır.
Elektronik sigaralar, kullanıcının cihaza bastırarak soluduğu bir buhar oluşturmak için sıklıkla nikotin içeren bir kokulu sıvıyı ısıtan, ancak yakmayan bir bataryadan oluşur.Bu nedenle, elektronik sigaralar tütünün yanmasına bağlı oluşan zararlı karbon monoksit ve diğer kanserojenleri içermediği için tütün kullanımına göre güvenli bir alternatif olarak tanıtılmıştır.

 

Elektronik Sigara sigarayı bırakmada etkili mi ?

Bu konuda az sayıda çalışma olmakla birlikte son bir çalışmada tütün bırakma yöntemlerinden biri ile kıyaslandığında bir yılın sonunda elektronik sigara kullananlarda, sigara bırakma oranı istatiksel olarak anamlı olarak fazla olduğu tespit edilmiş. Ancak dikkat çekici bir şekilde, e-sigara grubunun % 80’i deneme sonunda hala e-sigara kullanıyordu, oysa nikotin yerine koyma grubunun sadece % 9’u hala yardım gerektiriyordu.
Bazı çalışmalarda ise tiryakiler e-sigara ile birlikte tütün kullanıma devam etmişlerdir.

Elektronik Sigara zararlı mı?

T ütünün bağımlılık yapan maddesi olan nikotinin, kalp ve damar sistemine ve nörolojik gelişime olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.
Her ne kadar az sayıda yapılmış ve katılım sayısı düşük olan çalışmalarla e-sigara ve tütün kullanımı kıyaslandığında, e-sigara kullanımının kalp-damar sağlığına (kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, tansiyon yüksekliği,damarlarda pıhtı gelişimi gibi) daha az zararlı olduğu fikri desteklense de, bu çalışmaların uzun dönem sonuçlarını bilmiyoruz.
E-sigaralar sıklıkla nikotin, çözücü olarak gliserol ve propilen glikol içermektedir. Bunun dışında e-sigaralarda daha az konstrasyonda ağır metaller, formaldehit, aseton, asetaldehit, akrolein gibi maddeler olduğu tespit edilmişdir.Yapılmış bir HAYVAN çalışmasında, gliserol ve propilen glikol gibi çözücülerin solunması ile üst solunum yollarında ki dokunun tümör gelişmeye eğilimli olan farkli bir dokuya dönüştüğü gözlenmiştir. Yine ağır metallerin (krom, nikel gibi) ve değişik aldehit bileşiklerin inflamasyon ve hasar ile kanserojenik etkileri olduğu bilinmektedir.
Son zamanlarda medya tarafından, e-sigara kullanımına bağlı olduğu düşünülen ve önemli akciğer hastalığına neden olan vaka bildirimleri yayınlanmıştır. Her ne kadar bu vakalarda benzer durumlar e-sigara ürünü kullanımına bağlı gibi görünse de, solunum yolu hastalıklarına neyin neden olduğunu belirlemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.
Hastaların sağlık çalışanları ile yapılan görüşmelerde son zamanlarada tetrahidrokanabinol (THC-eroinin psikoaktif maddesi) içeren e-sigara ürünlerinin kullanıldığını kabul etmişlerdir. FDA yaklaşık olarak 80 örnek alarak bu örnekleri nikotin, tetrahidrokanabinol (THC) veya diğer kimyasal maddeler içerip içermediklerini analiz etmektedirler.
Belirli ürünler veya maddeler ile rapor edilen hastalıklar arasında bir ilişki olup olmadığını daha iyi anlamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Bu yönde ki çalışmalar devam etmektedir.Endişe verici olan husus, bildirilen vakaların yaş ortalaması 23 yaşmış.
Nasıl eski yıllarda tütün endüstrisi tv ve duvar panolarında ki reklamlarla ve reklamlarda ünlü aktör veya aktristleri kullanarak tütün kullanıcıların ilgisini çektiyse, şimdi de e. sigara ensdüstrisi tarafından farklı şekil ve boyutlarda ve nane gibi farklı aroma içeren cihazları piyasaya sürerek genç ve adelosan bireylerin maalesef ilgisini çekmektedir.
Nörolojik gelişim yirmili yaşların ortaalarına kadar devam ettiği için nikotinin bu yönde ki olumsuz etkilerine maruz kalmamaları açısından genç ve adelosan çağdaki erişkinlerin ve gebelerin kesinlikle e-sigara kullanmamaları önerilmektedir.
Tüketiciler e-sigara içeriği ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşamadığı gibi, bazı ürünlerde ”nikotin içermemekte” ibaresi olduğu, ancak nikotin ihtiva ettiği veya içeriklerin yanlış konsantrasyonda belirtildiği gözlenmiştir.Bu nedenle tüketicilerin özellikle market dışı satışlardan uzak durması gerektiği önerilmektedir.
Sonuç olarak ; bir ürünün güvenirliği ve etkinliği katılımcı sayısı yüksek, uzun dönem sonuçları bilinen çok sayıda kontrollü çalışmalarla tespit edilmektedir.E-sigaraların tütün kullanımının bırakılması için onaylanması gerekiyorsa daha fazla ve uzun dönem araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
E-sigaralar da dahil olmak üzere herhangi bir sigara bırakma yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ve size en uygun sigara bırakma yöntemi için göğüs hastalıkları hekimlerinden yardım alınız.