You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Covid19 ve Hamilelik

Hamilelik ve koronavirüs (COVID-19)

Hamileyseniz, koronavirüsün (COVID-19) sizi, bebeğinizi ve hamilelik bakımınızı nasıl etkileyeceğinden emin olmayabilirsiniz.

 

 

Hamilelik ve riskiniz

Hamileyseniz, COVID-19'dan ciddi şekilde hastalanma riskiniz daha yüksektir. COVID-19'u hamileliğinizin sonlarında kaparsanız, bebeğiniz de risk altında olabilir.

 Sizi ve bebeğinizi korumak için COVID-19'a karşı aşı olmanız şiddetle tavsiye edilir. 

Hamileliğiniz boyunca COVID-19'un yayılmasını durdurmak için tavsiyelere uymak da önemlidir. Özellikle 28 haftadan fazla hamileyseniz (3. trimesterde). 

COVID-19'u bebeğiniz doğmadan önce bebeğinize geçirmeniz mümkün olabilir. Ama bu olduğunda, bebekler daha iyi oldu. 

COVID-19'un düşüğe neden olduğuna veya bebeğinizin hamilelikte gelişimini etkilediğine dair hiçbir kanıt yok.

 

 

 

 

Hamile kadınlar için temel tavsiye nedir?

Dünyanın dört bir yanından yapılan araştırmalar, hamile kadınların diğer sağlıklı yetişkinlerden daha fazla COVID-19 kapmadıklarını gösteriyor. Kabaca, COVID-19'lu hamile kadınların üçte ikisinde hiç semptom görülmez ve semptomları olan hamile kadınların çoğunda sadece hafif soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar görülür. Ancak hamile olan ve aşılanmamış veya tam olarak aşılanmamış kişiler, COVID-19'a yakalanırlarsa, yoğun bakıma ihtiyaç duymalarına ve bebeklerinin erken doğmasına neden olabilecek ciddi şekilde hasta olma riski artar.

 

Hamilelikte aşılama şiddetle tavsiye edilir ve hamile kadınlar COVID-19 aşılama programı kapsamında savunmasız bir grup olarak kabul edilir ve bu da onların COVID-19 aşısı ve takviye dozları almalarının aciliyetini vurgulamaktadır. Hamile olanlar, asgari olarak, COVID-19 konusunda genel nüfusla aynı yönergeleri izlemelidir (örneğin aşılama, test etme veya kendi kendine tecrit hakkında).

 

Hamile kadınlar için önemli tavsiyeler:

COVID-19 aşısı, hamileliğin herhangi bir aşamasında şiddetle tavsiye edilir. İki doz aşı ve takviye dozu almak sizi ve bebeğinizi COVID-19 enfeksiyonundan korumanın en güvenli ve en etkili yoludur Gebe kadınlar, destekleyici aşılama için öncelikli bir gruptur.

Aşılanmamış veya tam aşılanmamış hamile kadınlar, özellikle üçüncü trimesterdeyse ve COVID-19 hastalığı olduğunda COVID-19'a yakalanma veya yayılma riskini azaltmak için genellikle tanışmadıkları kişilerle yakın teması sınırlamayı seçebilirler. genel toplumdaki seviyeleri yüksektir.

Hamilelikte kan pıhtılaşması riskini azaltmak için hareketli ve nemli tutun.

Sağlıklı bir hamileliği desteklemeye yardımcı olmak için düzenli egzersiz, sağlıklı, dengeli beslenme ve folik asit ve D vitamini takviyesi ile aktif kalın.

 

COVID-19'un ana semptomları yüksek ateş,  sürekli öksürük veya normal koku veya tat alma duyunuzda bir kayıp veya değişikliktir (anosmi).

COVID-19'un hamile kadınlar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Araştırmalar hamile kadınların diğer sağlıklı yetişkinlere kıyasla COVID-19'a yakalanma olasılığının daha yüksek olmadığını, ancak aşılanmamışlarsa veya tam olarak aşılanmamışlarsa, COVID-19'a yakalanırlarsa ciddi şekilde hasta olma riskinin arttığını göstermektedir. yoğun bakıma alınmasına ve bebeğin erken doğumuna neden olabilir. . COVID-19'lu hamile kadınların kabaca üçte ikisinin hiçbir semptomu yoktur (asemptomatik olarak da bilinir). Semptomları olan çoğu hamile kadının sadece hafif soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları vardır.

 

Çalışmalar, COVID-19'lu gebe olmayan kadınlara kıyasla COVID-19'lu hamile kadınların yoğun bakım ünitelerine kabul oranlarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun, klinisyenlerin bir kadın hamileyken yoğun bakım ünitesine birisini kabul edip etmemeye karar verirken daha temkinli bir yaklaşım benimseme olasılıklarının daha yüksek olmasından kaynaklanabileceğini belirtmek önemlidir.

 

Şu anda, hamileliğin 'uzun süreli COVID' veya COVID-19 sonrası bir durum yaşayan kadınların oranını etkileyip etkilemeyeceği belirsizdir.

 

COVID-19 semptomları olan hamile kadınlarda, bebeklerinin erken doğma olasılığı iki kat daha fazladır ve bu da bebeği erken doğum riskine maruz bırakır. Birkaç uluslararası çalışma da, doğum anında COVID-19 testi pozitif çıkan hamile kadınların preeklampsi geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu, acil sezaryene ihtiyaç duyma olasılığının daha yüksek olduğunu ve ölü doğum riskinin iki kat daha yüksek olduğunu bulmuştur. ölü doğum sayısı hala düşük.

 

Enfeksiyon teşhisi konulursa COVID-19'un bebeğim üzerinde nasıl bir etkisi olacak?

Mevcut kanıtlar, virüse sahipseniz, bebeğinizin gelişimi ile ilgili sorunlara neden olma olasılığının düşük olduğunu ve şimdiye kadar bununla ilgili herhangi bir rapor bulunmadığını gösteriyor.

 

Ayrıca erken gebelikte COVID-19 enfeksiyonunun düşük yapma şansını artırdığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.

 

COVID-19'un hamilelik veya doğum sırasında bir kadından bebeğine bulaşması (dikey bulaşma olarak bilinir) nadir görünmektedir. Yeni doğan bir bebeğin COVID-19'a yakalanıp yakalanmaması doğum şeklinden (yani vajinal doğum veya sezaryen), beslenme seçiminden veya kadın ve bebeğin birlikte kalıp kalmamasından etkilenmez. Doğumdan çok kısa bir süre sonra COVID-19 gelişen yeni doğan bebek vakalarının çoğunda, bebeklerin iyi durumda kaldığını vurgulamak önemlidir.

 

Çalışmalar, COVID-19 ile çok rahatsız olan hamile kadınların erken doğum yapma riskinin iki ila üç kat arttığını göstermiştir. Çoğu durumda bunun nedeni, kadın sağlığı ve iyileşmelerini sağlamak için bebeklerinin erken doğmasının önerilmesiydi. Tam zamanından önce (37 haftadan önce) doğan bebekler, erken doğmayla ilgili sorunlara karşı savunmasızdır - hamilelikte bir bebek ne kadar erken doğarsa, o kadar savunmasız olurlar.

 

Bebeğimin doğumundan sonra benim veya bebeğim için artan bir risk var mı?

Yakın zamanda bebek sahibi olan ve başka bir şekilde iyi durumda olan kadınların, tam aşı olmanız durumunda COVID-19'a yakalanma veya ciddi şekilde hasta olma riskinin arttığına dair bir kanıt yoktur. Hamilelikten önce veya hamilelik sırasında aşılanmadıysanız veya sadece bir doz aşı olduysanız, doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede aşı olmanız şiddetle tavsiye edilir.

 

Yakın zamanda hamile kaldıysanız, altta yatan başka tıbbi sorunlarınız veya enfeksiyonunuz olmadığı sürece bağışıklık sisteminiz normal kabul edilir. Bununla birlikte, dengeli bir diyetle beslenmeye devam etmek ve hafif egzersiz yapmak önemlidir.

 

Yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere çocuklar, virüsle ciddi şekilde rahatsız olma riski yüksek görünmüyor.

 

COVID-19 kapmış olabileceğimi düşünürsem ne yapmalıyım?

Hamileyseniz ve ateşiniz yüksekse veya yeni, sürekli öksürüyorsanız veya koku veya tat alma duyunuzda bir kayıp veya değişiklik varsa, COVID-19 için test yaptırmalı ve negatif bir test alana kadar kendinizi izole etmelisiniz