You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Covid 19 Aşı Tartışmaları

Geleneksel  aşılarda enfeksiyona sebep olan virüsler, zayıflatılarak ya da öldürülerek  vücuda enjekte ediliyor. Böylelikle vücut, kendisine zarar veremeyecek hale gelen virüse karşı, bağışıklık kazanmayı öğreniyor.

 

RNA tabanlı aşılarda ise virüsün tamamı yerine, genetik bilgisini taşıyan RNA zincirinden bir kısım vücuda enjekte ediliyor.

 

Viral vektör aşılarında da yine gen teknolojisi kullanılarak, virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor.

 

BioNtech  (alman biyoteknoloji şirketi)   ve Moderna  (usa bioteknoloji şirketi) aşıları RNA tabanlı, Sputnik V  (rus gamelay enstitüsü tarafından geliştirildi ) ve Oxford/Astrazeneca   (İngiliz ilaç şirketi) aşıları da viral vektör tabanlı aşılar.

 

Bu aşıların arasındaki farklar

Viral vektör aşıları, geleneksel aşılarda olduğu gibi üretim aşamasında canlı bir hücreye ihtiyaç duyduğu için hem vakit alıyor hemde daha çok hammadde gerektiriyor

 

Bu dört aşı da vücutta yeterli bağışıklığı sağlaması için 3-4 hafta arayla ikişer doz uygulanacak. Bunun sebebi, ilk dozun uygulanmasından sonra geçen sürede azalan antikor miktarını, ikinci doz ile belli bir seviyenin üzerine çıkarmak.

 

 

 

Şu sorular akla gelebilir,bu hastalığı geçiren insanlar doğal aşılanmış sayılırmı,evet sayılır,basında bu covid 19 hastalığını geçiren bazı insanların yeniden yakalandıklarıyla ilgili haberler geçiyor,eğer öyleyse aşı bizi nasıl koruyacak?