You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Estetik Burun Operasyonu

Bazı burun deformiteleri sadece burun görünümünü bozmaz, bunun yanında solunum sıkıntılarına da yol açar.

 1. Rinoplasti nedir?

 Kıkırdak ve kemiklerin yapısını burnun nefes alma fonksiyonunu daha d iyileştirecek şekilde burna yeniden şekil vermek amacıyla yapılan oberasyonların tümüne rinoplasti ya da “burun estetiği ameliyatları” adı verilmektedir.

 Estetik burun ameliyatları, ülkemizde hem bayanların hem de erkeklerin en sık yaptırmış oldukları estetik operasyonlardır.

 

    Whatsapp iletişim

 

 1. Estetik burun ameliyatlarının amacı nedir?

 Estetik burun ameliyatlarında amaç, burna şekil verilerek burnun şekil bozukluklarının giderilmesi, daha iyi nefes almanın sağlanması ve doğal görünümünü bozmadan yüzünüze en uygun olan bir hale getirilmesidir.

 

 1. Burun ameliyatları sadece estetik amaçlı yapılmaktadır?

 Hayır. Rinoplasti sadece estetik amaçlı olarak yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra nefes almada güçlüğe neden olan çeşitli burun problemlerinin de ortadan kaldırılması amacıyla da yapılabilmektedir. Bundan dolayı burun estetik ameliyatları estetik yönünün yanında fonksiyonel özellik de taşımaktadır.

 

 1. Hangi deformiteler burnun şekli ile beraber fonksiyonunu da bozar?

 En başta boksör burnu dediğimiz burun deformiteleri gelir. Bu tür deformiteler nadiren doğustan olsa da daha çok geçirilen kaza ve kötü ameliyatlara bağlı olarak kaynaklanır. Bunun yanısıra kıkırdak eğrilikleri, çatısı dar yüksek kemerli burunlar ve diğer deformiteler hem burnun şeklini hem de solunum fonksiyonunu bozmaktadır. Yapılacak başarılı bir ameliyatla hem bu deformite düzeltilmiş olur hem de hasta rahat nefes almaya başlar.

 1. Estetik burun ameliyatlarında ne tür teknikler kullanılmaktadır?

 Estetik burun ameliyatları uygulama tekniği açısından 2’ye ayrılır:

 • Açık Rinoplasti
 • Kapalı Rinoplasti
 1. Açık rinoplasti nasıl bir yöntemdir?

En çok tercih edilen yöntem olan açık rinoplasti, burun ucunda şekilsel bozukluk ya da asimetri olan, daha önce ameliyat olmuş veveya estetik ameliyatla beraber aynı seansta burun içindeki septumun eğikliğine (deviasyon) müdahale edilmesi gereken hastalarda en ideal yöntemdir.

 

 1. Peki kapalı rinoplasti hangi durumlarda uygulanabilmektedir?

Kapalı rinoplasti ise burun ucunda ve septumunda belirgin problemi olmayan, asıl şikayeti burun sırtında kemik ve kıkırdak çıkıntısı olan veya önceki ameliyatı takiben burun sırtında basit yüzeyel düzensizlikler kalmış olan hastalarda uygulanabilmekdedir.

 

 1. Siz Avicenna Hospital’da hastalarınız için en çok hangi ameliyat tekniğini tercih etmektesiniz?

Estetik burun ameliyatı yapılacak hastaların çoğunda burun ucuna da müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle açık hastalarımız için rinoplasti tekniğini daha çok tercih etmekteyiz. Bunun yanısıra  açık rinoplasti ameliyatlarında simetrinin tam olarak sağlanmakta vr ihtiyaç olan bölgelere kıkırdak destekler yerleştirilip dikişlerle sabitlenebildiği için ameliyat sonrasında burnun ya da burun ucunun şekil değiştirmesi, burun ucunun düşmesi, burun içi septumun kayması gibi riskler en aza indirgenmektedir.

 

 1. Ameliyata karar verirken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle doktora başvurmadan önce sizi bu ameliyata yönlendiren şikayetlerinizin ne olduğunu belirleyin. Bunları belirledikten sonra bir estetik cerrahi uzmanını başvurun ve burnunuzdaki şekil ya da fonksiyonel bozuklukları ve burnunuzda olmasını istetiğiniz şekil değişikliklerini doktorunuzla paylaşın.

 

 1. Ameliyat öncesinde hastalar burunlarında ne tür değişiklik olacağını görebiliyorlar mı?

Ameliyat öncesinde çeşitli acılardn burnunuzun fotoğrafları çekilir ve çekilen bu fotoğraflar üzerinde  belirli noktalar temel alınarak yapılan ölçümlerle, mevcut yüz ve burun ölçüleriniz ve burnunuzun yüzünüze göre ideal ölçüleri hesaplanabilmektedir. Bunun yanısıra çekilen fotoğraflarınız üzerindeijital görüntüleme teknikleri vasıtası ile ameliyatın olası farklı sonuçlarına yönelik görsel bilgilendirme yapılması, burun profilinizin, burun ucunuzun ve burun deliklerinizin şekli hakkında karar vermenizi kolaylaştırmaktadır.

 

 1. Ameliyatta ne tür anestezi kullanılmaktadır?

Estetik burun ameliyatları genel anestezi altında yapıloabilmektedir.

 1. Ameliyat ne kadar sürmektedir?

Ameliyatın süresi,  burundaki şekilsel sorunların türüne, boyutuna, birlikte bulunabilecek burun içi eğriliği, anatomik varyasyonlar, burun eti büyümesi, kronik sinüzit gibi patolojilere ve uygulanacak cerrahi tekniğe bağlı olarak değişmekle beraber genel olarak 1,5-2,5 saat civarında sürmektedir.

 

 1. Burun ameliyatlarında başarı oranı nedir?

 Estetik burun ameliyatlarında başarı yüzdesi çeşitli etmenlere göre değişir. Ameliyat sonucunun başarılı olması doktorun büyük ölçüde doktorun el becerisine ve deneyimine bağlıdır. Bunun yanında kişinin burnu ile ilgili problemlerini ve beklentilerini doktoruna tam olarak yansıtabilmesi başarıyı olumlu yönde etkiler. Tüm bunların yanında;

 • Cildin kalınlığı ve yağ oranı,
 • Burnun büyüklüğü,
 • Mevcut kıkırdakların inceliği, yapısı,
 • Daha önce bir ameliya geçirilip geçirilmediği

gibi faktörlerde burun ameliyatlarındaki başarı durumunu etkiler.

 15.Ameliyattan sonra hastanede ne kadar süre kalınır?

 Genellikle rinoplasti ameliyatlarından sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

 

 1. Ameliyat olan hastalar iş ve sosyal yaşamına ne kadar sürede dönebilir?

 Rinoplasti ameliyatı olan hastalar 1 hafta sonra iş ve sosyal yaşamına geri dönebilir.

 

 1. Ameliyattan ne kadar süre sonra burun tam şeklini alır?

 Estetik burun ameliyatlarından sonra burun 3-6 ay arasında şeklini alır.

 

 1. Estetik burun ameliyatları her yaşta yapılabilir mi?

 Rinoplasti ameliyatları en erken olarak kızlarda 15, erkeklerde ise 16-17 yaşlarında yapılabilmektedir.

 

 1. Peki son olarak okuyucularımıza estetik burun ameliyatları konusunda neler söylemek istersiniz?

 Estetik ameliyatı olacak kişinin ameliyat olacağı hastaneyi seçerken tam teşekküllü olmasına dikkat etmeli. Bunun yanısıra hastanede doktorun benzer şekilde ameliyat etmiş olduğu hastaların ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarını görülmeli ve gerekirse kendileriyle görüşülmeli.

OTHER ARTICLES